piątek, 12 lutego 2016

Okrzemki

To gromada samożywnych organizmów jednokomórkowych, które zamieszkują środowiska wodne całego świata. Dotychczas odkryto i sklasyfikowano dla nauki około 10 000 gatunków okrzemek. Nazwa grupy pochodzi od charakterystycznych dla ich budowy skorupek krzemionkowych. Skorupki te mają zróżnicowane, skomplikowane kształty. Zawsze jednak wyróżnia się ich dwie części: denko i wieczko. Okrzemki czasami występują w wodach powierzchniowych masowo, powodując tak zwane zakwity wody. Zakwity stanowią zagrożenie dla innych organizmów żyjących w zbiornikach wodnych. Ziemia okrzemkowa ma swoje zastosowanie w przemyśle. Wykorzystywana jest, jako materiał szlifierski. W przemyśle spożywczym i chemicznym stosuje się ją, jako materiał filtracyjny. Służy także do wyrobu dynamitu. 

Daria




środa, 10 lutego 2016

Morszczyn Pęcherzykowaty

To glon należący do brunatnic. Występuje w wodach przybrzeżnych północnego  Atlantyku i Oceanu Arktycznego oraz ich mórz, między innymi w Bałtyku. Znajdziemy go nad brzegami mórz i oceanów dzięki sztormowym falom, które wyrzucają go regularnie na brzeg.  Jest koloru oliwkowego, jego regularnie rozgałęziona plecha, dochodzi do 1m długości, rośnie na głębokościach do 15 m. 

Morszczyn zbudowany jest z trzech części:
  • ryzoidu – odpowiednik korzeni,
  • kauloidu – odpowiednik łodygi,
  • fylloidu – odpowiednik liści.


Jego taśmowata plecha opatrzona jest pęcherzami pławnymi. Morszczyn pęcherzykowaty zawiera znaczne ilości jodu, który jako składnik hormonów tarczycy ma wpływ na przyspieszenie przemiany materii w organizmie. Dzięki polisacharydom znajduje on zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Wielocukier, algina, obecny w ścianie komórkowej morszczynu jest wykorzystywany przy produkcji lodów i kosmetyków. Morszczyn z dobrym skutkiem jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego i miażdżycy. Wykorzystywany jest w preparatach do usuwania blizn i rozstępów. A odpowiednio preparowany jest składnikiem kremów odchudzających i przeznaczonych do masażu.


Agata